İçerik Pazarlamada Devrim Yapın!

Pazarlamada stratejik inovasyon, yaratıcı olmayı, görünenin ötesine bakmayı, yeniliklere açık olmayı, fırsatları takip edip bilinçli adımlar atmayı gerektiriyor. Denenmişi denemek yerine, şirketinizin vizyonuna uyumlu hem hedef kitlenize bir şeyler katabilecek hem de markanızı güçlendirecek yeni yöntemler denemekten korkmayın.

GELENEKSEL YAKLAŞIM STRATEJİK İNOVASYON YAKLAŞIMI
Anlık bir yaklaşım benimser, bugünü başlangıç noktası olarak alır. Sonucu öngörerek yola çıkar, uzun vadeli fırsatları tanımlayarak bugün ve gelecekle köprü kurar.
Kural koyan ve kurallara uyan bir duruşu benimser. Kuralları yıkan, devrim niteliğinde bir duruş benimser.
Var olan iş sınırlarını / ürün kategorilerini kabul eder. Yeni rekabetçi alanlar yaratmayı hedefler.
Mevcut yenilikleri tekrarlar. Rekabet alanlarını genişletirken, çığır açan, bir öncekini yıkan yenilikleri dener.
Geleneksel, doğrusal iş planlama modellerini takip eder. Yaratıcı ilham kaynaklarını ön plana çıkarırken, gücünü iş planlama disiplininden alır.
Kalıplaşmış kaynaklardan ilham alır. Farklı kaynaklardan ilham alır.
Görünen müşteri ihtiyaçlarına odaklanır. Açıkça belli olmayan müşteri ihtiyaçlarına odaklanırken, yeni tüketici ihtiyaçları yaratır.
Tüketici memnuniyeti arar. Tüketiciyi şaşırtacak kadar memnuniyet hedefler.
Herkese uyan bir organizasyonel modele sahiptir. Girişimci ve yenilikçi organizasyon yapılarını dener.Geleneksel yaklaşım ve stratejik inovasyon yaklaşımı arasındaki farklara göz attıktan sonra stratejik inovasyon yaklaşımını içerik pazarlama planlarınızda nasıl kullanabileceğinize bakalım. Pazarlamada başlı başına bir inovasyon olan içerik pazarlama, mevcut ve potansiyel müşteri kitlenizi kolayca etkileyebilir ve pazarlama çalışmalarınızda önemli etkiler yaratabilir. Bunun için görseller, duygulara hitap eden mesajlar, verilere dayalı içerik, kullanıcı yorumları gibi okuyucunun kararına etki edecek farklı yöntemleri kullanır.

İnovatif pazarlamada dikkat etmeniz gerekenler:

Bilgilendirin!

Ürününüz ya da faaliyet gösterdiğiniz sektör ile ilgili müşterilerinizin bilgilerini sürekli olarak güncelleyin. Doğru bilgiler içeren, haber değeri taşıyan içeriklerin paylaşılma olasılığı artar. Yeni araştırmaları ve verileri içeriklerinize uygun bir şekilde yerleştirerek müşterilerinize ulaşın.

Açık Olun!

Hedef kitlenize ulaşmak istediğinizde, içeriklerinizi açık, anlaşılır ve ilgi çekici bir şekilde sunmanız gerekir. Mesajınızı net bir yazıyla ve estetik açıdan tatmin edici şekilde onlara iletin.

Duygulara Hitap Edin!

İçeriğinizin güçlü bir duyguya sahip olması, tanıtım başarısının büyük ölçüde artırıyor. Heyecan, merak, üzüntü gibi bir çok farklı duygu hedef kitlenizi etkiler. Burada önemli olan ürününüz ve pazarlama stratejinize uygun duyguyu içeriğinizde kullanabilmektir. Çok ciddi olmanıza gerek yok, esprili bir dil sizi müşterilerinize daha çok yaklaştırır.

Dikkat Çekici Olun!

İçerik oluşturmak için elinizde gerekli verileriniz vardır ancak bunu kitlenizin dikkatini çekecek şekilde bir araya getirmeniz gerekir. İçerik pazarlamanın inovatif yönü de burada ortaya çıkar. Müşterinizin dikkatini çekmek için metninizi göz alıcı hale getirmeniz yetmez, onlarla etkileşim içinde olmanız da gerekir.

Deneyimi Kişiselleştirin!

İnsanlara ürününüzle empati kurabilecekleri hikâyeler anlatın. Ürününüzün hayatlarını nasıl etkileyeceğini anlatan içerikler, ürününüz ve müşteriniz arasında bir bağ kuracak, müşterilerinizin de deneyimlerini paylaşmasını sağlayacaktır.

İçerik pazarlama, sürekli reklamlara maruz kalan müşteriler için sıradanlaşmış tanıtımlar arasından sıyrılmanızı ve fark edilmenizi sağlayan yeniliklere açık bir yöntemdir. Pazarlama stratejinizde devrim yapmak için yaratıcı yazarlara ve yenilikçi tasarımlara ihtiyacınız olacak.

Bu konuda deneyimli bir ekiple birlikte yol almak isterseniz bizimle iletişime geçin.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*