İyi Bir İçerik Hangi Özelliklere Sahip Olmaldır?

İçerik Pazarlama (Content Marketing), tanımlanmış bir hedef kitlenin ilgisini çekmek üzere değerli, ilgili, tutarlı içerikler oluşturup, bunları dağıtmaya odaklı stratejik bir pazarlama yaklaşımıdır. İçerik pazarlamanın içeriği paylaştığı birincil alan dijital mecralardır, içeriklerin belirgin özelliği ise kalitesidir.

İçeriğin oluşturulmasının, herhangi bir sanal tanıtım reklamının yaratılmasının ötesinde olduğunu gözden kaçırmamak gerekir. Şirketlerin ürün/hizmetlerinin tanıtımı için içerik oluşturulmaya başlaması, değişen pazarlama anlayışının bir sonucudur. Elbette sadece içeriğin oluşturulması yeterli değildir, bu içeriğin hedef kitlenin ilgisini çekmek için şirketi en iyi şekilde konumlandırması da gerekir. İçerik yaratma süreci, bir şirket için kendini anlatmasını sağlayan bir çeşit diyalog olarak algılanmalıdır.

Hedef kitleyi belirlemek oluşturulacak içerik için ilk adımdır. Daha sonra yaratılacak içeriğe dayalı reklam mesajının oluşturulması gerekir. İçerik oluştururken, müşterinin ilgisini çekmek ve ürün veya hizmet ile ilgili bilgi alması için müşteriyi teşvik etmek amacıyla içerik kalitesini vurgulamak her zaman için önemlidir.

Peki, nedir bu içerik? İsterseniz içerik pazarlamasının en can alıcı noktası olan içeriğin, nasıl olması ve hangi özellikleri taşıması gerektiğine bir göz atalım:

– İlgili; içerik anlatılmak istenen ürün veya hizmet ile ilgili olmalıdır. İçeriğin tanıtılan ürün ya da hizmetle ilgili olması bir tüketici için bilginin kullanışlılığı olarak algılanır. İçeriğin ürün veya hizmet ile ilgili olması, direkt o ürün ya da hizmet ile bağ kurulması değil, çağrışımda bulunması, içeriğin bir yerden anlatılan ürün veya hizmeti yakalaması demektir. Bunun sonucunda oluşturulan içerikler, şirket ve müşteri arasında iletişim kurmaya yardımcı olur.

– Bilgilendirici; şirketlerin tüketici tarafından anlaşılamayan ya da yorumlanamayan reklam içeriği, taleplerini olumsuz yönde etkilerken; bilgilendirici içerik, tüketicileri satın almaya ikna olabilmeleri için şirketlerin kullanabilecekleri bir fırsat olarak değerlendirilebilir. Bilgilendirici içerik, potansiyel müşterileri, şirketin ürün ve hizmetleri yaratmak için kullandığı bilgi, beceri ve süreçleri hakkında bilgilendirir. İçerik oluşturmada kullanılan anlaşılır dil, tüketici karar alma sürecini de olumlu şekilde etkiler.

– Güvenilir; içeriğin tüketici tarafından güvenilir olarak algılanabilmesi için, bilgilendirici içerik doğru olmalıdır. Aksi takdirde, güvenilir olmayan içerik, etkileşimli platformlarda tüketici tarafından yoğun biçimde eleştirilmeye başlanır. Bu durumda reklam kampanyası tam ters bir işlev üstlenerek, karalama kampanyasına dönüşebilir.

– Değerli; içerik oluşturma işlevsel ve duygusal değerlerle gerçekleştirilmelidir. İçerik kalitesi, ürün ya da hizmetle ilgili bilgi vermenin yanında, potansiyel müşterilerin ihtiyaçları üzerinde de düşünerek, önerilen bir ürünün/hizmetin müşterilerin sorunlarını nasıl çözebileceğini onlara göstermelidir. Değer üreten içerik, tüketicinin istek, hedef, ilgi alanları ve etik değerleriyle uyumlu olmalıdır. Dolayısıyla içerik, verilen bilgiden bağımsız olarak müşteriye ürün ya da hizmetle ilgili değer katmalıdır.

– Özgün; Özgün içerik sadece tüketicilerin ilgisini çekmekle kalmaz aynı zamanda ürünün ya da hizmetin ona özgü hikâyesini anlatır. İçeriğin özgünlüğü, yaratıcı bir düşüncenin ürünü olduğu kadar yarattığı değer, ve içerdiği bilgilerin güvenilir olmasıyla da ilgilidir.

– Duygu odaklı; İçerik pazarlamada, duygulara hitap eden, müşterileri heyecanlandıran duygusal ve eğlenceli öğeler yer almalıdır. İçerik pazarlamanın viral etkiye sahip olması için pozitif içeriğin duygulara hitap etmesi önemlidir.

– Mizah; Mizah, içeriğin daha hızlı yayılmasını sağlayan en önemli öğelerden biridir. Reklam mesajıyla iyi dengelenmiş bir mizah anlayışı, tanıtımın amacına ulaşmak için en etkili yollardan biridir.

– Akıllı; Akıllı içerik, hem insanlar hem de teknoloji tarafından erişilebilir ve kullanılabilir olan içeriktir. Oluşturulan içeriğin tüketici için anlaşılabilir ve ulaşılabilir olmanın yanında aynı zamanda da müşteri üzerindeki etkisi ölçülebilir olmalıdır.

Sonuç olarak, içeriğin etkili olabilmesi için, hedef kitlenin gözüyle ve yukarıdaki özellikler düşünülerek hazırlanmış olması gerekir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*