Linkedin Kullanarak Lead Yaratmak

Pazarlamanın dijital ortama geçmesiyle birlikte sosyal medya üzerinden pazarlama yapanların yeni trendi “lead yaratmak”. Artık telefonla arayıp randevu alma devri bitti. Şimdi, doğru hazırlanmış içeriği sosyal medyada paylaşıp, hedef kitlenize ulaşarak onlarla iletişime geçme dönemindeyiz. B2B şirketler için lead yaratmak çok önemli. Lead yaratmayı, “potansiyel müşteri ve satış talebi oluşturma” olarak tanımlayabiliriz.

2017 State of Digital Marketing Raporu’na göre, LinkedIn, %62 oranıyla potansiyel müşteri kazanmak ve satış fırsatı yaratmak için bir numaralı sosyal ağ olarak seçilmiş. Facebook ise %37 ile ikinci sırada yer alıyor.* B2B’lerin %93’ü, LinkedIn’in satışlarını arttırdığını belirterek içerik pazarlama için en çok tercih ettikleri mecra olduğunu vurguluyor.

Son dönemin B2B trend pazarlama yöntemini kullanarak lead yaratmak için ne yapmak gerekiyor?

 • Şirket Profili Oluşturun

  LinkedIn’de iyi bir profil oluşturmaya özen gösterin. Hedef kitleniz, içeriklerinizi beğenip okursa bir sonraki adımları kim olduğunuzu incelemek olacaktır. Şirket çalışanları, şirketin LinkedIn’deki yansımasıdır. Çalışanların LinkedIn profilleri sadece birer CV olmakla kalmaz, şirket hakkında da fikir verir. Fotoğrafınız, deneyimleriniz, paylaşımlarınız ve hatta bağlantılarınız, hedef kitlenizin satın alma kararını etkiler.

 • Potansiyel Müşterilerinizi Tanıyın

  Öncelikle kime ulaşmanız gerektiğini yani hedef kitlenizi doğru belirlemeniz gerekir. Sonra, sosyal ağlar üzerinden hedef kitlenizin profillerini ve paylaşımlarını takip edebilir, bu sayede onların ihtiyaç ve isteklerini daha iyi görebilirsiniz. Bu sayede onların ilgisini çekecek içeriği hazırlama şansınız olur ve bu içerikle hedef kitlenize ulaşabilir, iletişime geçebilirsiniz. LinkedIn’in sunduğu iletişim ağı, etkili içerikle birleştiğinde satış fırsatı yaratmanız mümkün olur.

 • Problemlere Çözüm Üreten İçerikler Hazırlayın

  İçeriğin konusunu belirlerken kendi ürün ya da hizmetinizi övmek yerine potansiyel müşterilerinizin problemlerine nasıl çözümler sunabileceğinizi anlatın. Önemli olan ürün ya da hizmetinizin detaylarında boğulmadan, onlara sağlayacağı faydayı anlatabilmek. İçeriklerinizin okunması, paylaşılması ve en önemlisi lead yaratabilmesi için okuyucuya fayda sağlayan, bilgi veren bir içerik olmasına özen gösterin. Hedef kitlenize karşı dürüst ve şeffaf olun. İçeriklerinize, şirketinizin başarılarını ve değerlerini de serpiştirmeyi unutmayın.

 • İçeriklerinizi Zenginleştirin

  İçeriklerinize görsel eklemek etkisini artırır. İnsanların çoğu görsel öğelerden etkilenerek içeriği okuyup okumayacağına karar veriyor. Oluşturduğunuz içeriğe uygun bir görsel metninizi tamamlıyor. Videolarınız içeriğinizi daha güçlü hâle getiriyor. En çok, açıklayıcı, kolay anlaşılır, uzmanlığınızı gösteren videolar ve içerikler satış fırsatı yaratıyor. Fakat uzmanlığınızı gösterirken içeriğinizin çok teknik ve karışık olmamasına dikkat edin. Sektörünüzdeki yeniliklerden ve değişikliklerden bahseden, geleceğe dönük bilgiler veren içerikler, her zaman daha çok okunuyor ve paylaşılıyor. Dilinizin sade, akıcı ve anlaşılır olması gerekiyor. Yabancı dilden çevrilerek hazırlanan içerikler özgün olmadığı için hedef kitleniz tarafından çok ilgi görmeyebiliyor. LinkedIn kullanıcıları orijinal içerikleri hemen fark ediyor.

İçerik hazırlamak ve bu içerikle hedef kitlenize ulaşıp satış talebi yaratmak için Creathinks’le çalışabilirsiniz.

*http://typeacommunications.com/wp-content/uploads/2017/02/2017-State-of-Digital-Marketing-FINAL.compressed.pdf?x89989

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*