Neden Facebook Reklamı Vermeliyim?

Sosyal medya günlük yaşamın büyük bir parçası. Dolayısıyla pazarlamada büyük rol oynuyor. Bir işletmenin kitlelere ulaşmak için kullanabileceği en etkili sosyal medya platformu Facebook’ta reklam vermenin getirilerine bir göz atalım.

Facebook, kullanıcı sayısı açısından en çok tercih edilen sosyal medya kanalı. Facebook’ta global kullanıcı sayısı 2.2 milyarken, Türkiye’de bu sayı 52 milyon kişi.* Türkiye’de Instagram kullanıcı sayısı 34 milyon **, Linkedin kullanıcı sayısı ise 4 milyon civarında.***

Facebook tanıtımlarının etkisini hızlı bir şekilde ölçebilirsiniz. Reklamlarınıza geri dönüş anlıktır. Kullanıcı yorumlarını takip edebilir, sonuçlarını günlük, hatta saatlik olarak ölçebilirsiniz. Facebook’ta reklam vermek, geleneksel tanıtım yöntemlerine göre daha ekonomiktir. Gazete, dergi ve ilan panolarına reklam vermek için harcanan bütçelere göre Facebook reklamı için daha az bir bütçeyle ilgili hedef kitlenize ulaşabilirsiniz. Facebook reklamlarınızı web sitenize yönlendirerek ziyaretçi sayınızı arttırabilirsiniz.

Facebook’un sunduğu kitle hedefleme ve müşteri potansiyeli, diğer sosyal medya platformlarına göre çok daha fazla öne çıkıyor. Örneğin bahçe malzemeleri satan bir işletme, kadınlara özel tasarladığı bahçe eldivenlerini tanıtmak için, bahçecilikle ilgilenen orta yaşlı kadınlara ulaşmak istiyorsa, Facebook, bunu yapabileceği en etkili mecradır. Lise öğrencileri ve velilerine ulaşmak isteyen bir okul için de Facebook en iyi seçenektir.

Facebook reklamlarında hedef kitleme ulaşabilmek için hangi verileri kullanabilirim?

Yer, yaş, cinsiyet, ilgi alanı, gelir düzeyi, eğitim, iş ve meslek gibi bir çok veriyi kullanarak Facebook’ta hedef kitlenizi belirliyoruz. Böylece sadece ürününüzle ya da hizmetinizle ilgilenecek hedef kitleye ulaşıyor; zaman, enerji ve maddi tasarruf sağlamış oluyorsunuz.

Facebook reklamlarına ne kadar bütçe ayırmalıyım?

Facebook’ta reklam vermek, geleneksel pazarlama yöntemleriyle (radyo, televizyon, gazete) reklam vermekten çok daha ekonomik. Ürününüze, hedef kitlenize, reklam amacınıza göre (yeni ürün tanıtımı, marka bilinirliğini artırma, ürün satışını arttırma, potansiyel müşterilere ulaşma gibi) reklam bütçenizi ayarlıyoruz. Örneğin ürün ya da hizmetinize uygun hazırlanmış içerikle, Facebook’ta 1 TL’lik bir bütçeyle 10 kişiyi sitenize yönlendiriyoruz. Dolayısıyla 2-3 bin TL’lik bir bütçeyle bile belli bir yaratabilirsiniz.

Facebook reklamlarını etkisini nasıl ölçebilirim?

Facebook Reklam Yöneticisi, reklamlarınızın performansı hakkında bir rapor sunuyor. Ancak daha detaylı bir şekilde ölçüm yapabilmek için geliştirdiğimiz yazılımımız sayesinde Facebook reklamlarınızı takip ediyor, satışlarınızın üzerindeki etkisini ölçerek size optimum düzeyde çözümler sunuyoruz.

Facebook reklamı için neden bir ajansla çalışmalıyım?

Facebook’ta hedef kitlenizi belirlemek için bir çok veri vardır ancak deneyimli bir ekipten destek almak paranızı daha etkili kullanmanıza yardımcı olur. Facebook müşteriyle etkileşimli bir sosyal medya platformu olduğu için reklamlarınızın yönetimi (içerik hazırlanması, uygun görsel kullanımı, istatistiklerin takip edilmesi ve değerlendirilmesi, kullanıcıların reklama geri dönüşlerinin ölçülmesi gibi) profesyonel bir ekip çalışması gerektirir.

Her gün yüzlerce reklam takibi yapan ve içerik üreten Creathinks’in deneyimlerinden faydalanın!

* https://www.statista.com/statistics/268136/top-15-countries-based-on-number-of-facebook-users/
** https://www.statista.com/statistics/578364/countries-with-most-instagram-users/
*** https://www.statista.com/statistics/284503/turkey-social-network-penetration/

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*