İçerik Pazarlama Nedir? Ne Değildir?

Piyasa koşullarında var olmaya çalışan bir şirket, etkin reklamcılık politikaları yürütme amacıyla rakiplerin faaliyetlerini analiz eder, tüketicilerin ihtiyaçlarını ve tüketim eğilimlerini araştırır. Son yıllarda dijital pazarlamanın etkisiyle, sıradan ve alışılagelmiş reklam anlayışından çok farklı olarak, özgün ve değerli içerik üretme, doğru bilgilendirme, ürünü ya da hizmeti anlatma, pazarlama alanında daha etkili olmaya başladı. Artık dijital ortam tüketiciye aktif olarak fikrini paylaşabilme ve istediği bilgiye erişebilme imkânı da sunuyor.

İçeriğin samimi olması, internet sitelerinin veya sosyal medya gibi diğer dijital araçların tüketici için çekiciliğini belirleyerek, tüketici güvenini ve memnuniyetini sağlamada aktif rol oynuyor. Tanıtımda değerli içeriğin kullanılması hem farklı tanıtım yöntemlerinin etkinliğini arttırmaya yardımcı, hem de tüketiciye ürün veya hizmeti anlatmanın en etkili yöntemi olarak karşımıza çıkıyor.

İçerik Pazarlama Neden Farklıdır?

– Hedef kitlenizin aradığı içeriği sunmanızı sağlar.
– Bilgilendirici, eğlenceli ve duygulara hitap edici şekilde oluşturulan içerik müşterilerle ortak bir iletişim alanı yaratır.
– İçerik, belli bir markaya özel olarak oluşturulduğu için marka bilinirliğini artırmak için etkilidir.
– Ürün ve hizmet içeriği, net bir şekilde belirlenen hedef kitle hızlı bir şekilde paylaşılabilir.
– Müşteriye ulaşma kanalları potansiyel müşteri tarafından da aktif olarak kullandığı için hedef kitleyle güven temelinde bir ilişki kurmada başarılıdır.
– Yeni potansiyel müşterileri cezbetmek için çok çeşitli görsel/işitsel (videolar, infografik, sesli içerik, web seminerleri) ve yazınsal (blog gönderileri, sosyal medya ve e-mailler ) araçlara sahiptir.
– Bir ürüne ya da hizmete neden ihtiyaç olduğunu anlatırken kullanılan dijital ortam tüketiciyi pasif bir konumdan alıp aktif bir pozisyona koyar.
– İçerik pazarlamanın stratejisi her şirketin kendi ürününe, hizmetine ya da faaliyet alanına göre uyarlanabilir.
– Oluşturulan içeriğin etkileri hızlı ve kesin bir şekilde ölçülebilir.

İçerik Pazarlama Ne Değildir?

– Sadece metin yazarlığı değildir.
İçerik pazarlama, hem satışları, hem de marka bilinirliğini artırma açısından günümüzün en etkin pazarlama araçlarından birisidir. Sonuçları çok hızlı, ölçümleri keskindir. Oluşturulan içerikler, hedef müşteriyi istenen şekilde hareket etmeye yönlendirir. Video, görsel, anket gibi çok sayıda farklı araca sahiptir.

– Sadece reklamcılık değildir
İçerik pazarlama, sadece bir ürünün veya hizmetin satın alınmasını amaçlayan ürün reklamcılığı değildir. İçerik pazarlama, marka mesajlarını güçlendiren, ürün ya da hizmeti çarpıcı bir içerikle ilişkilendirerek hedef kitleyle buluşturan çok katmanlı, analitik bir pazarlama yaklaşımdır.

– Sadece satış sürecinin bir parçası değildir
Etkin bir şekilde yapıldığında, içerik pazarlama bir şirketin konumlandırması ile ilgilidir. Bununla birlikte, içerik pazarlama bir şirketin hikâyesini anlatmak için yapılan ve müşteri ile ortak bir zemin yaratmak için oluşturulan tanıtım şeklidir. Tıpkı bireylerin sosyal hayatta var olabilmeleri için diğer insanların güvenini kazanması gerektiği gibi, şirketlerin de piyasada var olabilmeleri için potansiyel müşterilerinin güvenini kazanmaları gerekir. Dolayısıyla satışı arttırma eğilimi dışında, marka bilinirliği ve görünürlüğü için etkilidir.

Bir şirketin ürününün ya da hizmetinin doğru algılanabilmesi için tüketicilerin hangi markayı tercih etmeleri gerektiğinin yanında, o markanın ve şirketin hangi değerlerle ilişkili olduğunu ve çalışanlarının müşterilerin ihtiyaçlarını nasıl karşıladıklarını bilmeleri gerekir.

Güçlü markaların arkasında, kiminle iletişime geçtiğinizi bilebileceğimiz birer hikâye bulunur. İçerik pazarlamanın yolu, hedef kitlenize bu ve buna benzer hikâyeleri anlatmaktan geçiyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*