Organik Ürünler için İçerik Pazarlama

Organik Ürünler için Content Marketing

Organik ürünler, içerik pazarlama için çok uygundur çünkü bu markaların anlatacakları güçlü hikâyeleri vardır. Güçlü hikâyeler ilham verirler ve belli bir yaşam tarzını paylaşırlar. Başarılı bir içerik pazarlama için sadece organik ürün tüketiminin faydalarını sıralamanın ötesine geçip tüketicileri gerçekten ilgilendiren bilgilendirici içeriğin üretilmesi gerekir.

Müşterilerinizi İyi Tanıyın

İçerik pazarlama, uzun vadeli müşteri ilişkilerini beslemeyi amaçlar. Ancak müşterinizin ne istediğini veya neye ihtiyacı olduğunu bilmiyorsanız uzun ömürlü bir ilişki kuramazsınız. Organik ürünler için belirli yaşam tarzı değerlerinin satın alma kararlarını yönlendirdiği varsayılır. Bu varsayım bir noktaya kadar doğrudur. Doğaya ve kendi sağlığına özen gösteren bir kitle organik ürün tüketimine daha meyillidir. Ancak bu durum organik ürünlerle henüz tanışmamış birinin bu ürünlerle ilgilenmeyeceği anlamına gelmez. Aksine, içerik pazarlamada mesajınız ne kadar doğru, samimi ve güven verici ise tüketici ile bağ kurmanız o kadar kolaydır. İçerik pazarlama organik ürünlerinizi tanıtabilmek için en etkili iletişim kanallarını sunar. Organik ürünlerde müşteri ve marka arasında etkileşim müşterinin ürüne karşı güven duyması açısından önemlidir. İçerik pazarlama blog yazıları ve sosyal medya paylaşımları sayesinde müşteri ve markanın bağ kurmasına yardımcı olur.

Organik tüketiciler için müşteri profili çok çeşitlidir. İnsanlar merak ettikleri için, modaya uymak için, sağlıkları için, doğayı korumak için, yerel ve sürdürülebilir üretimi desteklemek için organik ürün satın alıyorlar. Tüketicilerin birbirinden farklı ihtiyaçları ve beklentileri olduğu için tüm organik tüketicilerini tek bir grupta topluyorsanız, hata yapıyorsunuz demektir. Bu yüzden ayrıntılı kitle profilleri oluşturmak için zaman ayırmanız ve her müşterinin satın alma kararını yönlendiren motive edici faktörleri anlamanız gerekir. Bu faktörleri iyi tespit edebilirseniz genel, tek tip reklam mesajlarını kullanmak yerine iki yönlü bir diyalog başlatan özgün içerikler oluşturabilirsiniz.

İlham Veren Gerçek Bir Hikâye Anlatın

Hedef kitlenize, markanızın ötesinde ürününüzü önemsemeleri için bir neden sunmanız önemlidir. Ürününüzün hedef kitlenizin günlük yaşamına nasıl katkıda bulunacağını düşünerek bu deneyimi yararlı bir içerikle nasıl anlatabileceğinizi tasarlamanız gerekir. Örneğin organik temizlik ürünleri üreten bir markaysanız, halıdaki zorlu lekelerin nasıl çıkarılabileceği konusunda bilgilendirici bir video ya da pratik temizlik önerileri ile ilgili bir yazı hazırlayabilirsiniz. Temizlik ile ilgili kolay çözümler sunarak ve ilgi çekici görseller kullanarak hedef kitleniz ile etkileşimi artırabilirsiniz. Böylece ürününüzü ısrarla satmaya çalışmak yerine hedef kitlenizi zorlamadan onların karar vermesini sağlarsınız. İçerik pazarlamanın diğer tanıtım yöntemlerinden ayrıldığı en önemli özelliği müşterilerinizin sizi tanıtmasıdır. Markanızın web sitesinde yazdığınız blog yazısı yazıları ya da sosyal medyada yaptığınız paylaşımların içeriği ilgili kişiler tarafından faydalı bulundukça paylaşılır. Böylece içerikleriniz ürünlerinizle ilgilenebilecek hedef kitlenize onların tanıdıkları tarafından tavsiye edilerek ulaşır. Kişilerin yakın çevresinden aldığı tavsiyeler en etkili reklamdan bile daha güçlüdür.

Bir Yaşam Tarzı Kaynağı Olun

Organik ürününüzü içerik pazarlama ile tanıtırken en önemli noktalardan biri, bir yaşam tarzına uygun bir kaynak olmaktır. Marka isminiz, logonuz, ürün içeriğiniz, ambalajınız birbiriyle uyumlu bir şekilde organikliği vurguluyor olabilir ancak içerik pazarlama için önemli olan söylemlerinizin de markanızla uyumlu olmasıdır. Bunun için organik markanızla ilgili bir tema seçip onu vurgulamak etkili bir yöntemdir. Örneğin ilaçsız ürettiğiniz sebzeleriniz varsa geleneksel ve yerel üretimi destekleyen slow food akımını (yavaş yemek hareketini) ön plana çıkaran içerikler ve paylaşımlar hazırlayabilirsiniz. Doğaya uyumlu, organik ürünlerden ürettiğiniz giysi markanızın tanıtımı için hazırladığınız blogda Kendin Yap videoları paylaşabilir, insanların malzemeleri geri dönüştürerek yeni şeyler üretmesini sağlayacak fikirlere yer verebilirsiniz. Takipçilerinizi sürdürülebilir yaşam ile ilgili uzmanlarla buluşturabileceğiniz webinarlar düzenleyebilir, fikir alışverişinde bulunarak güvenirliliğinizi pekiştirebilirsiniz. Ayrıca organik ürün sektörü ile ilgili bilgileri kendi websitenizde ve içeriklerinizde yayımlayarak markanızı organik endüstrisi hakkında haberler bulmak için değerli bir kaynağa dönüştürebilirsiniz. Müşterilerinize ihtiyaçları olan içeriği ve yaşam tarzını ne kadar doğru sunarsanız, onlarla doğrudan etkileşim kurar, alışveriş yaparken markanızın o kadar çok tercih edilmesini sağlarsınız. Organik ürünlerin değeri müşterilerine sundukları sağlıkla ilgili bilgilerden gelir. İçeriklerinizde organik besin takviyeleri için spor ve sağlıklı yaşamı, kişisel bakım ürünleri için içeriklerinin doğallığını ve ürünün performansını, yiyecek için gıda güvenliğini ve kişiye özel diyetleri, bunlar dışındaki organik ürünler için doğa dostu olması ve size sunduğu faydayı vurgulamalısınız. Güçlü bir organik marka olmak demek standartlara uygun ürün üretmek değildir. Organik bir marka, müşterilerine sağlıklı beslenmeden meditasyona kadar günlük hayatlarındaki tutkularına dahil olup onları destekleyebilecek her konuda yardımcı olabilecek referans kaynağı olmaktır.