Teknoloji ve Yazılım Şirketleri için İçerik Pazarlama

technology content marketing

Teknoloji ve Yazılım Ürünleri

Teknoloji ve yazılım ürünleri insanların ‘denemek için bir alayım’ diyebileceği ürünler değildir. Dijital çağ öncesinde hedef kitle ve marka arasında mesafe yaratan pazarlama stratejileri yerine üreticiyi/hizmet vereni ve müşteriyi buluşturan samimi hikâyeler vardı. Satışın gerçekleşmesi için markanın hikâyesini bilmek çok önemli. Tıpkı büyük market zincirlerinin hayatımıza girmesinden önce sürekli bildiğimiz, güvendiğimiz bakkallardan alışveriş yapmamız gibi. Günümüzde pazarlama stratejilerinin samimi şekli storytelling yöntemiyle yapılan içerik pazarlamadır. Bu şekilde hedef kitleniz ve markanız arasında güven kurmanız kolaylaşır çünkü potansiyel müşteriler ancak kendileri için yararlı ve ilginç buldukları içeriğe yanıt verirler.

İçerik pazarlama sayesinde tüketicilerin teknoloji ürünleri ve hizmetleri hakkındaki kullanıcı yorumlarını sosyal medya ve internet aracılığıyla kolayca paylaşabilir, geniş bir kitleye bilgi yayabilirsiniz. Ürün ya da hizmetiniz ile ilgili yararlı ve değerli içerik oluşturup paylaşırsanız, sizi arayan, içeriğinizi okuyan hedef kitlenizi müşterilerinize dönüştürebilirsiniz. Peki, bunu nasıl yapacaksınız?

Sektörünüzün Düşünce Lideri Olun

Kullanıcıların hayatını kolaylaştıracağına inandığınız farklı bir yazılımınız ya da teknoloji ürününüz var. Fakat kimsenin sizden haberi yoksa sahip olduklarınızın bir önemi yoktur. Bunun için sektörünüzün düşünce liderliğine oynamanız gerekir. Düşünce lideri olmak sektör lideri olmaktan farklıdır.

Düşünce liderliği, işinizde uzmanlığınızı kanıtlamak, itibarınızı artırmak anlamına gelir. Uzmanlaştığınız alanda otorite olarak tanınmak ve uzmanlığına ihtiyaç duyulan bir marka hâline gelmek için hedef kitlenize özgün bir bakış açınız olduğunu göstermeniz gerekir. Hedef kitlenin aklındaki sorulara cevap verebilmenin ötesinde içerikleriğinizle onları bir adım ileriye taşıyabilmeniz beklenir. Hedef kitlenin ihtiyaç ve beklentilerini öngörerek onların sorularını nasıl ve ne kadar iyi cevaplandırdığınız sizi sektörünüzün düşünce lideri yapar.

Bunun için ürününüz/hizmetiniz, blogunuz, web siteniz ve sosyal medya platformlarınızla bir bütün olarak markanızın tutarlı içerikler sunduğundan emin olmalısınız. İyi bir gözlemci olmanız, öngörülerinizi açık tutmanız ve teknoloji gündeminin sıkı bir takipçisi olmanız gerekir. Sosyal medyada ilgili kişileri hedefleyerek onlarla etkileşime geçmeniz önemlidir. Bu alanınızda daha yetkin olduğunuzu gösterir. İçeriklerinizin kesinlikle orijinal olması gerekir. Belli aralıklarla içerik paylaşmak ve bu içeriklerle blog oluşturmak, içerik pazarlama için en iyi başlangıçtır. Ne kadar kaliteli içerik üretirseniz, hedef kitlenizin size erişimi o kadar fazla olur. Kendi içeriklerinizi oluşturun ve sosyal medya platformlarını hedef kitlenizle etkileşim oluşturmak, onlardan geri bildirim almak için kullanın. Arama motorlarına ve ilgili web sitelerine reklamlar verin.

Hikâye Anlatma Sanatında Ustalaşın

İnsanlar iyi bir hikâyeyi severler. Hikâyeler yakınlaştırır, ilişkileri güçlendirir. Hedef kitlenizin dikkatini çekmek istiyorsanız, sadece anlatacak ilginç bir şeye değil, aynı zamanda o ilginç şeyi nasıl anlatmanız gerektiği yetisine de sahip olmanız gerekir. Teknolojik ürünler ve yazılımların hedef kitlesi, aradığı şeyin teknik özellikleriyle ilgili az çok bilgiye sahiptir. İçeriğinizde paylaştığınız bilginin nasıl anlatıldığı hedef kitlenize ulaşmanızın anahtarıdır.

İçeriklerinizi hikâyeleştirmek için markanızın, ürün ya da hizmetinizin arkasındaki hikâyeye odaklanmanız gerekir. Sizi yazılım yapmaya ya da teknolojik işlevlerle yüklü bir ürün üretmeye iten nedir? Yazılımınız ya da teknolojik ürününüz hedef kitlenizin hayatını nasıl etkileyecek? Sizin farkınız ne? Sadece teknik özellikleri madde madde sıralamak yeterli değil. Bunu sektörünüzdeki her şirket zaten yapıyor. Kendinizi hikâyeleştirilmiş içeriklerinizle farklı bir yere konumlandırın. İçeriklerinizi hikâyeleştirmeniz, ürününüzü mekanikleşmekten uzaklaştırır çünkü hikâyeler duygusal yatırımlardır. Markanızın mesajını hedef kitlenize ulaştırır, onların duygularına hitap ederek harekete geçmeleri için teşvik eder.

Dünyanın üçüncü bilgisayar üreticisi Amerikan markası Dell, ürünlerini herkese daha anlaşılır bir şekilde anlatabilmek için 2017 yılından beri storytelling yöntemini kullanıyor. Genellikle çalışanlarının hikâyelerini ve teknoloji ile ilgili komik videoları paylaşan Dell, teknolojik bir dil kullanmak yerine hedef kitlesiyle duygusal bir bağ kurmayı hedeflediğini belirtiyor. Dell’in CEO’su storytelling sayesinde teknolojinin hedef kitle açısından ilginç ve çekici hale geldiğini, Dell’in bu şekilde farklılaştığını söylüyor.*

Aynı İçerik Türlerine Takılıp Kalmayın

İçerik sadece metinlerden oluşmaz. İçerikler sosyal medya paylaşımları, infografikler, video ve fotoğraflar gibi hedef kitleyi bilgilendirmek için kullandığımız her şeyi içerir. Sadece metin ya da sadece görselden oluşan içerik yerine farklı içerik türlerini yayımlamak her zaman daha avantajlıdır. Özellikle yazılım ya da teknolojik ürününüz varsa yazılı içeriklerle desteklenmiş görsel içerikler hedef kitlenize ulaşmanız için en etkili yöntemdir. Görsel içerik okuyucuların daha çok dikkatini çekerken yazılı içerik hedef kitlenin duygularına ve düşüncelerine hitap eder, teknik özellikleri hikâye ile harmanlayarak hedef kitleye ulaşmanızı kolaylaştırır.

En etkili içerik hedef kitleniz tarafından paylaşılan içeriktir. Teknolojik ürününüzü ya da yazılımınızı satın alan bir kullanıcının yorumuyla birlikte paylaşılan içerik potansiyel müşterilerinizde güven yaratmanızı sağlar.

İçeriğinize Uygun Sosyal Medya Kanallarını Seçin

Teknoloji ürünleriniz ve yazılımlarınız için oluşturulan içeriğinizi hangi sosyal medya kanalından paylaşacağınız da içerik pazarlamanın başarısını etkiler. Teknolojik ürünün özelliklerini potansiyel müşterilerinize anlatmak için görselleştirmeniz önemlidir. Videoları YouTube’dan paylaşmanız daha çok geri dönüş almanızı sağlar. Eğer ürününüz yaş olarak daha genç bir kitleye hitap ediyorsa görsel içeriklerinizi YouTube ile birlikte Instagram’dan da paylaşmanız doğru olur. Yazılı kısmı fazla olan içerikler içinse teknolojik ürünler ve yazılımlar için en etkili sosyal medya kanalı Facebook’tur. Ürünleriniz kişilere değil şirketlere hitap ediyorsa, o zaman Linkedin en doğru kanaldır.

Sadece içeriğiniz değil, hedef kitleniz de kullanacağınız sosyal medya platformunu belirliyor. İçerik pazarlama yöntemini kullanan Amerikan telekomünikasyon şirketleri Verizon ve AT&T farklı hedef kitlelere ulaşmaya çalışıyor. AT&T, Facebook ve YouTube üzerinden ailedeki finansal karar vericileri yani ebeveynleri hedef kitle olarak belirliyor. Verizon ise milenyum kuşağını Twitter ve Facebook üzerinden hedefleyerek gençlere ulaşmaya çalışıyor. İçeriğiniz ve hedef kitleniz, seçtiğiniz sosyal medya kanalını da hangisi olacağını belirlemenizde etkili oluyor.

Google Ads

Kaliteli içerik oluşturmak kolay değil. Bu nedenle iyi içeriği uygun olan her kanaldan hedef kitlenize ulaştırmanız gerekir. Sosyal medyayla yetinmeyip Google reklamlarını da kullanmak, içeriğinizden sağlayacağınız faydayı en üst düzeye çıkartır. Ürününüzle ilgilenen kişilerin ziyaret ettiği web sitelerinde reklamlarınızı gösterebilirsiniz.

Anahtar kelimelerle reklam vermek ise tam da ürününüzü arayan kişiye ulaşmanızı sağlar. Bunu yaparken, kullanıcıların ürününüzü hangi özellikleri nedeniyle aradığını bilmeniz ve içeriğinizi buna uygun olarak hazırlamanız satış şansınızı yükseltir.

Creathinks ne yapar?

Biz Creathinks olarak, görsel ve yazılı içeriğinizi, reklamlarınızı oluşturuyor, uygun olan tüm kanallardan hedef kitlenize ulaştırıyoruz. Sonuçları sürekli takip ediyor, tanıtım için yaptığınız yatırımın geri dönüşünü en üst seviyeye çıkartıyoruz.

* https://www.b2bmarketing.net/en-gb/resources/news/dell-emc-launches-storytelling-campaign-humanise-its-brand-and-product