Markanızı İçerik Pazarlama ile Nasıl Yurtdışına Taşıyabilirsiniz?

içerik pazarlama ve uluslararsı ticaret

İhracat ve Uluslararası İçerik Pazarlama

Uluslararası içerik pazarlama (content marketting), ülkelere göre uyarlanmış içerik oluşturarak yurtdışı satışı hedefler. Bir işletme farklı bir küresel kitleye hitap etmek istediğinde ilk fark edeceği şey, her kültüre uyan standart bir içerik olmadığıdır. Küresel bir pazara hitap etmek isteyen bir işletme için aynı içeriği tüm dünya ile paylaşıp her bölgeden aynı geri bildirimleri ve satış oranlarını almak neredeyse imkânsızdır. Bunun nedeni, her ülkedeki hedef kitlenin farklı ihtiyaçlarının, kültürünün olması ve bilgiye ulaşma araçlarının farklılığıdır. Uluslararası içerik oluştururken kendi kültürünüzde alışkın olduğunuzdan farklı değerlere, davranışlara, hassasiyetlere, inançlara ve hayata bakış açılarına sahip insanları satışa yönlendirmeye çalıştığınızı unutmamak gerekir. Bu noktada yalnızca dile ve çevirilere odaklanmak da yeterli değildir. Uluslararası içerik oluştururken yerel perspektifi göz önünde bulundurmak gerekir. Yerel tüketicileri küresel ölçekte hedeflerken en önemli şey ülkenizde etkili olan içeriklerin farklı bir yarım kürede yaşayan insanlarda aynı etkiyi bırakmayabileceğidir.

Yurtdışındaki müşterilerinize ulaşmak için çok dilli içerik pazarlaması en etkili yöntemlerden biridir. Dış pazarları hedefleyen bir şirketseniz içerik pazarlama, web sitenizin yurtdışından gelen trafiğini ve marka tanınırlığınızı artırmak için harika bir yoldur. Başarılı bir içerik pazarlama kampanyası yürütmek, birkaç blog yazısı yazmak, infografikler oluşturmak ve sosyal medyadan paylaşımlar yapmaktan ibaret değildir. Etkili bir uluslararası içerik pazarlaması yapmak için bir amaç belirlemek ve bu amaca yönelik bir yol haritası çizmek gerekir. İçerik pazarlama kampanyalarının uluslararası düzeydeki ana hedefi genellikle olası satış yapma/müşteri edinmedir. Bu, alışveriş sepetine bir ürün eklemek, programın demosunu kullanmak veya bir müşteri formu doldurmak olabilir.

İçerik pazarlamadaki ana fikir, potansiyel müşterinize satın almanın farklı aşamalarında yardımcı olmak ve satış hedefinize doğru ilerlemelerini sağlamaktır. Satın alma sürecinin dört aşaması vardır. İlk aşamada müşteriler önce satın alacakları ürün ya da hizmete şüpheyle yaklaşırlar. İkinci aşamada ürün ya da hizmet hakkında bilgilendikçe satış ihtimali oluşur. Üçüncü aşamada potansiyel müşteriye dönüşürler. Son aşamada satış fırsatı oluşur. İçerik pazarlama, hedeflediğiniz her ülkedeki müşterileri satışın son aşamasına hangi içeriğin çekebileceğini tespit ederek direkt onlara ulaşmanızı kolaylaştırır.

İçerik Hazırlamadan Önce

İerik hazırlamadan önce bazı soruları cevaplandırarak yola çıkmak yararlı olacaktır:

  • Müşteri, ürününüzü/hizmetinizi satın almak için hangi sorulara cevap bekliyor?
  • Bu soruları cevaplayacak temalar ve konular nelerdir?
  • Bu içerik hangi formatlarda (blog gönderileri, videolar, infografikler, vb.) sunulacak?

Yurtdışı satış için hazırladığınız içeriğiniz, potansiyel müşterilerinizin ilgi alanları ile ürününüz/hizmetinizin özelliklerinin kesişme noktasında olmalıdır. Fakat içerik asla kendi ürünlerinizi/hizmetlerinizi direkt tanıtmamalıdır. Tanıtım yapacağınız ülkenin dili ve kültürü açısından içeriği hazırlayan kişilerin deneyimi de önemlidir. Uluslararası düzeyde içerik planlamasını yapacak, içeriklerinizi hazırlayacak, reklamlarınızı yönetecek, tanıtım raporlarınızı analiz edecek bir ekibe ihtiyacınız vardır. Kültürel nüansları yakalamak markanın o bölgeye ait olduğu hissini yaratmaya yardımcı olur.

İçerik Pazarlama ve Pazar Analizi

İçeriğinizi paylaşacağınız pazarı bilmek çok önemlidir. Başarılı bir içerik stratejisi geliştirirken kültür, dil, alıcının alışkanlıkları hatta politik durum göz önünde bulundurmanız gereken temel faktörlerdir. Tanıtım yapacağınız ülkede potansiyel müşterilerinizin en çok hangi sosyal medya platformlarını kullanıldığına dair bir araştırma yapabilirsiniz. Yabancı bir pazarda markanızı tanıtmak için yerel müşterilerin desteğine ihtiyaç duyacaksınız. Bunun için doğru platformlarda etkileyici içerikler paylaşmak yurtdışında satış için mükemmel bir başlangıç olacaktır.

İçerik Pazarlama ve E-ticaret

İçerik pazarlama e-ticaretle birlikte kullanıldığında, uluslararası büyüme için en etkili ve hesaplı tanıtım yöntemidir. Artık dış pazarda satış yapmak için bölgesel bir ofise, dağıtım merkezlerine veya fiziksel mağazalara ihtiyacınız yok. Yerel kültür ve gelenekler, yerel finans düzenlemeleri hakkındaki yetersiz bilgi uluslararası büyümenin önündeki ana engellerdir. Yurtdışındaki hedef kitlenize ulaşmak için onların kendi dillerinde konuşmanız gerekir. Bu, birebir etkileşimin önemli olduğu sosyal medya platformlarında çok önemlidir. Uluslararası hareket etmek için yerel düşünerek içerik hazırlamak gerekir.

Uluslararası içeriğiniz için fikirler ararken üreteceğimiz içeriğin büyük kısmının ürünlerinizle değil, yabancı müşterilerinizin beklenti ve ihtiyaçlarıyla ilgili olduğunu unutmamak gerekir. İçerik fikirleri üretmenin en iyi yolu, yerel müşterilerinizin neyle ilgilendiğini anlamaktan geçiyor. İçerik için fikir üretmeye yönelik ilk yapmanız gereken sosyal medyada ve forumlarda ürün ya da hizmetinizle ilgili hangi konuların tartışıldığını, hangi soruların sorulduğunu belirleyerek içerik hazırlamaktır. Sonrasında ise içeriğinize doğru anahtar kelimeleri yerleştirerek arama motorlarında hedeflediğiniz ülkelerdeki sıralamalarınızı yükseltmek ve daha fazla trafik çekebilirsiniz. Oluşturduğunuz bu değerli içeriği reklam vererek doğru kitlelere ulaştırmak sizi amacınıza ulaştıracaktır.

İçerik pazarlama bir süreçtir, etkisini görebilmek için belli bir zaman gerekir. Ancak içerik pazarlama yaparken marka değerinizi de oluşturduğunuzu unutmamalısınız. Hedef kitleniz sizi zamanla tanır. Geleneksel pazarlamaya göre son derece düşük maliyetle kalıcı bir hedef kitleniz olur.