Amerika’da İşletmelerin %57’si Content Marketing Ajansıyla Çalışıyor*

Geniş kitlelere çok daha hızlı, kolay ve ucuz bir şekilde ulaşma imkanı sağlayan sosyal medyanın hayatlarımızın bir parçası olmasıyla içerik pazarlamanın önemi arttı. Artık neredeyse tüm işletmelerin pazarlama departmanlarında sosyal medya uzmanı, dijital pazarlama uzmanları var. Peki, içerik pazarlama için işletmenizin kendi pazarlama departmanı yeterli mi? Dışarıdan hizmet almayı hiç düşündünüz mü? Dışarıdan içerik pazarlama hizmeti alma konusunda global işletmelerin tercihlerine birlikte bir göz atalım.

İşletme sahiplerinin stratejik hatalarından birisi, tanıtım için kullandığı içerikleri şirket çalışanlarına hazırlatmasıdır. İşin içinde olduklarını düşünerek sattığınız ürün ya da hizmet ile ilgili çalışanlarınızdan içerik hazırlamalarını isteyebilirsiniz. Ancak başka yetkinlikleri nedeniyle işe alınmış olan bu kişilerin tamamen farklı bir alanda başarılı olabilmeleri düşük bir olasılıktır. Başarılı bir satış uzmanı her gün sattığı ofis mobilyaları ile ilgili etkili olacak içerik üretemeyebilir. Ofis mobilyalarınızı tasarlayan bir endüstriyel tasarımcının hazırladığı içerikler tasarımları kadar etkili olmayabilir. Bu çok normaldir. Çünkü onlar satış ve tasarımda iyi oldukları için şirketinizde çalışmaktadırlar. İçerik üretmek için değil. Web sitenizin, blogunuzun, sosyal medya hesaplarınız aktif gibi görünmesi için sıradan içerikler paylaşmanız satışlarınıza yansımayacaktır. Etkili bir sosyal medya tanıtımı için, ancak işinde uzman ekiplerle çalışmak verimli sonuçlar almanızı sağlayacaktır.

Rundown tarafından 2016 yılında Amerika’daki işletmeler arasında yapılan bir araştırmaya göre işletmelerin %57’si içerik üretimi için dışarıdan hizmet aldığını belirtirken, %29’u bu konuda uzman çalışan istihdam ediyor, %14 ise kendi ekibiyle içerik üretmeyi tercih ediyor. Dışarıdan içerik pazarlama hizmeti alan şirketlerin %7’si aldıkları hizmetten memnun olduğunu belirtiyor. Bu oranın düşük olmasının sebebi içerik pazarlama alanında uzman olmayan şirketlerin de hizmet veriyor olmasıdır. İçerik pazarlama için dışarıdan hizmet alırken birlikte çalışmayı düşündüğünüz şirketin deneyiminden emin olmanız, önceki işlerini incelemeniz memnuniyetinizi arttıracaktır.

Content Marketing Institute tarafından 2013 yılında dışarıdan içerik pazarlama hizmeti alan 198 İngiliz şirket arasında yapılan bir ankete göre, şirketlerin %57’si içerik yazma, %34’ü içerik dağıtımı, %26’sı içerik planlama, strateji ve ölçme, %20’si ise editörlük hizmeti aldığını belirtmiştir.

İşletmelerin içerik pazarlamanın bir görsel bulup üzerine bir kaç satır yazarak sosyal medya hesaplarında paylaşılan bir şey olmadığının farkında olması gerekiyor. İçerik üretme; metin yazarlığı, görsellerin hazırlanması, içerik takvimi oluşturma, içerik stratejisi oluşturma, içeriklerinizin düzenli ölçümlenmesi gibi yaratıcılık isteyen bir ekip işidir. Sosyal medya tanıtımlarında sürekli kendinizi tekrarlamamak için yeni içeriklere ihtiyaç duyduğunuz noktada dışarıdan hizmet almak en akıllıca tercih olacaktır. İçerik pazarlama için dışarıdan destek alma fikrine karşı duran işletmeler etkisiz, birbirine benzeyen içeriklere kendilerini mahkum edecekler, hedeflerine ulaşamayacaklardır. Unutmayın içerik üretimi ekip işidir; etkileşim olmadan üretilen içerik bir öncekinin benzeridir, yenilik getirmez.

Türkiye’de sosyal medya üzerinden içerik pazarlama yaygın olmadığı için reklam maliyetleri çok daha düşük ve içeriğin etkisi gelişmiş ülkelere göre daha yüksek. Bu nedenle dışarıdan içerik pazarlama hizmeti alan işletmeler, rekabette avantaj sağlıyorlar.

* Rundown. 2016. “Content Report of 2016”.

** Content Marketing Institute. 2013. “Content Marketing Functions Outsourced by Marketers in the United Kingdom”. Accesible online at https://www.statista.com/statistics/290973/content-marketing-functions-outsourced-by-uk-marketers/