Başarılı Mezunlara mı Ulaşmak İstiyorsunuz? İçerik Pazarlamayı Deneyin

mezunlar

Einstein’ın dediği gibi aynı şeyleri tekrar ederek farklı sonuçlara ulaşmaya çalışıyorsanız, yeni yollar denemenin zamanı gelmiş demektir. İçerik pazarlamayı sadece ürün/hizmet tanıtımı için kullanılan bir pazarlama yöntemi olarak düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz. İçerik pazarlamayı başarılı mezunların şirketinizin çalışanı olması için kullanabileceğinizi söylesek?

İşe alım sürecinin ilk aşaması ihtiyacınız olan kriterlere sahip adaylara ulaşabilmektir. Kendinizi ne kadar doğru anlatabilirseniz, istediğiniz adaya o kadar kolay ulaşabilirsiniz. Y ve Z kuşağı, tarihi geçmiş pazarlama taktiklerine cevap vermeyecektir. Bu kuşaklar diğer kuşaklardan farklı düşünür, karar verir ve çalışırlar. Bu yüzden işe alım sürecinde yeni yöntemleri de kullanmanız gerekir. Eskiden başarılı mezunların şirketinize başvurması için bir etkinlik, mail adresi ya da bir telefon numarası yeterliyken artık böyle değil. Şirketinizin ismini duyan yeni nesil, ilk olarak şirketinizin web sitesi ve sosyal medya hesaplarına bakacak. Markanız için bir duyguya sahip olmak isteyecekler, marka değerlerinizin kendi değerleriyle uyumlu olup olmadığına karar verecekler.

İşe alım için içerik pazarlama stratejinizi nasıl oluşturabileceğinize bakalım.

Aktif olun!
Adaylara şirketiniz hakkında fikir vermek için web sitenizdeki blogunuzun ve sosyal medya hesaplarınızın dinamik, samimi içeriklerle dolu olması gerekir. İçerik pazarlama hedef kitlenize sizin istediklerinizi değil, onların istekleri ve ihtiyaçları doğrultusunda bilmek istediklerini sunar.

Değerli içerikler oluşturun!
Hedef kitlenize faydalı, eğlenceli, ilginç bir içerik sunarsanız sizinle etkileşimde bulunmak isteyecektir. Hikâyeniz, şirket kültürünüz, temel değerleriniz, ekibinizin nasıl çalıştığı hakkında içerikler üretin. Sonuçlardan memnun kalacaksınız!

İpuçları verin!
Sosyal medya üzerinden içeriklerini paylaşırken ofisiniz ve çalışanlarınız ile ilgili adaylarınıza ipuçları verin. Samimi bir iletişim, gerçekçiliğinizi yeni mezunlara yansıtacaktır. Şirketinizle ilgili soru işaretlerini ortadan kaldırmanız için içerik pazarlama oldukça etkilidir.

Benzersiz olun!
Sizi farklı yapan şeyler hakkında içerik oluşturmak aynı sektörde yer alan rakiplerinizle karşılaştırıldığınızda sizi bir adım öne taşır. Bu içerikler çalışanlarınıza olan yaklaşımınız, ofis ortamınız, onlara sunduğunuz kariyer olanaklarının şeffaflığından beslenmelidir.

Hikâyenizi paylaşın!
İş tanıtımını maddeler halinde sıralamaktansa, başarılı mezunlara ulaşmak için oluşturacağınız sizi siz yapan hikâyelerinizi paylaşın. Karşınızdaki hedef kitlenin gerçek olmayan ya da abartılı işe alım tanıtımlarını kolaylıkla fark edeceğini unutmayın.

Peki, içerik pazarlamayla ne elde edeceksiniz?

Kendi kendine seçim – Adaylarınızın kalitesi artacak. Hedef kitlenize yönelik içerik hazırladığınız için kriterlerinize uygun adaylara rahatlıkla ulaşmış olacaksınız. Böylece daha az mülakat yapmanız gerekecek. Zamanınızdan ve enerjinizden kazanacaksınız.

Kaliteli mülakatlar – Mülakat yaptığınız adaylar içerik pazarlama sayesinde sizin hakkınızda bir çok bilgiye sahip olduğu için yüzeysel soruları geçebileceksiniz. Daha kapsamlı ve anlamlı mülakatlar yapabileceksiniz.

Paylaşım – Çalışanlarınızla ilişkileriniz gerçekten iyiyse ve içeriğiniz amaca yönelikse, mevcut çalışanlarınız içeriğinizi zaten paylaşacaklardır. Şirket çalışanlarınızın işe alım içeriklerinizi paylaşması, sizin şirketinizde çalışmaktan memnun olduklarını gösterecektir.

Erişim – Geleneksel pazarlama yöntemleriyle ulaşamadığınız çalışanlara içerik pazarlama ile ulaşabilecek, daha yetkin çalışanları şirketinizin bünyesinde dahil etmiş olacaksınız.

Amerika’da 1,100 şirketle yapılan 2017 yılı anketine* göre, orta ve küçük ölçekli işletmelerin yaşadığı en büyük problem yeni çalışanların işe alımı. İçerik pazarlamanın etkili olmadığı dönemde büyük şirketler, piyasadaki en iyi çalışanları şirketlerine alıyorken, içerik pazarlama sayesinde artık her şirket bunu yapabilecek durumda. Kârlı şirketlerin çalışanlarının alanında daha yetkin kişiler olduğunu görürüz. Bir şirketin başarısı, çalışanlarının kalitesi ile doğrudan ilgilidir. Unutmayın, İçerik pazarlamayla çalışanlara ulaşmak için yapılacak yatırımlar, şirketiniz için yapılacak en önemli yatırımlardan biridir.

* http://www.waspbarcode.com/small-business-report