Sosyal Medya Pazarlaması

Sosyal Medya Pazarlaması Nedir?

Sosyal medya pazarlaması çok geniş bir kavram olmakla birlikte bizim buradaki ana odağımız sosyal medya ağlarındaki dijital pazarlama etkinlikleri ve içerik pazarlaması olacak. İçerik Üzerinden Sosyal Medya Pazarlaması hedef kitle için oluşturulmuş içeriklerden yararlanarak bir markanın değerini veya genel olarak satışları artırmak üzere yapılan dijital pazarlama etkinliklerine verilen addır.

Biraz basitleştirirsek bu strateji için “Müşterimizin kapısını kendimizden söz ederek değil de onun değer verdiği başka bir konudan söz ederek çalmak” gibi bir tanımlama yapılabilir. Diyelim ki bir fotoğraf makinesi üretiyorsunuz. Bugüne dek tanıtım yaparken kameranızın rakiplerinkinden üstün olduğunu gösteren broşürler, markanızı tercih etmiş ünlü isimler ve görüşleri, bağımsız kuruluşların yaptığı testler, müşteri memnuniyeti gibi çok sayıda farklı veriden yararlandınız. Bugünse elinizde sadece karlı bir tepenin üstünden uçarak geçen kayakçıların fotoğrafı var. Çünkü kameranızı satın alacak kişiler için teknik verilere boğulmuş bir broşürdense bir kayakçının zor koşullarda çekilmiş bir fotoğrafının daha ilgi çekici olacağını düşünüyorsunuz. Elbette bu fotoğraf kendi başına bir şey ifade etmiyor. Markanızı ve teknik verilerinizi de bu fotoğrafa iliştirilmiş biçimde sunmanız gerekiyor. İşte bu yönteme İçerik Pazarlama veya İçerik Üzerinden Sosyal Medya Pazarlaması adı veriliyor.

Kamera örneğindeki hedef kitlenin kayağa veya kış sporlarına ilgi duyanlar olduğu açık. Eğer su kayağı yapan bir sporcunun veya dağda bisiklete binen bir kişinin fotoğrafını kullanırsanız hedeflediğiniz kitleler ve içeriğiniz değişirken içerikten yararlanma stratejiniz aynı kalmış olur.

Sosyal Medya Pazarlama İçerikleri Nelerden Oluşur?

  • Yazı (Haber, duyuru, blog yazısı, tartışma, yarışma, bilgi veren bir makale vb. gibi)
  • Görsel (Fotoğraf, kolaj, düzenleme, infografik vb. gibi)
  • Video (Film, Canlı Akış, Animasyon, Telefon Kamerası kaydı vb. gibi)

Sosyal Medya Pazarlama İçerikleri Nerelerde Sunulabilir?

  • Sosyal Medya (Facebook, Youtube, Instagram, WhatsApp, Twitter, Pinterest vb. gibi)
  • Web Siteleri (Sizin web siteniz veya içeriğinize uygun olan portal, forum veya web siteleri)
  • Kitap, Dergi vb. gibi online veya basılı yayınlar

Sosyal medya pazarlamasının ana platformu, detaylı hedeflemeler yapılabilmesi ve görsel, video gibi farklı medya türlerini gösterebilmesi nedeniyle kuşkusuz dijital ortamdır. Ancak dijital ortam için yaratılan bir içeriğin basılı ortamda da kullanılmaması için bir neden yok.  Gene de sosyal medya pazarlamasının adı üstünde asıl amacı sosyal medya ağları üzerindeki olarak dijital pazarlama etkinlikleridir.

Sosyal Medya Pazarlaması için Facebook, Instagram, Twitter, Linkedin, TikTok, Youtube gibi sosyal medya ağlarını kullanabilirsiniz.

Mesela yemeklerini ön plana çıkarmak isteyen bir kafenin tanıtımı için görsel ağırlıklı ilerlemeniz daha etkili olacaktır. Bu yüzden Instagram ve Facebook üzerinden tanıtımları hazırlamak stratejik olarak daha iyi olur. Facebook ve Instagram hesapları birbirleriyle ilişkilendirilebildiği için iki ağdan da eş zamanlı tanıtım yapma şansınız olur. Aynı şekilde tüketici kitlesi kolay ayrıştırılabilir olan bir danışmanlık hizmeti için Linkedin üzerinden tanıtım yapmak mantıklıdır. Örneğin bir mimarlık hizmetinin tanıtımı için Linkedin’den mesleği mimarlık, tasarım ve dekorasyon olarak belirtilmiş kişilere ulaşmak tanıtımınızı güçlendirecektir. Ancak Linkedin reklamlarının maliyeti yüksek olduğu için geniş bir kitle yerine o kitleye ulaşmanızı sağlayabilecek kilit pozisyondaki kişilere ulaşmayı hedeflemelisiniz. Finans alanında eğitim veren bir şirketiniz varsa finans çalışanlarına tek tek ulaşmak çok akıllıca olmayabilir. Bunun yerine 10.000’den fazla çalışanı olan bir finans şirketinin insan kaynakları direktörüne ulaşmak için Linkedin’i kullanmak doğru bir seçim olacaktır.

İstatistikler Yalan Söylemez

Temmuz 2017 itibariyle, Türkiye’de 67 milyon internet kullanıcısı var.* Sosyal medya kullanıcılarının 46 milyonunun Facebook hesabı var. Facebook’tan sonra en çok Twitter, Google +, Youtube, Instagram ve Linkedin kullanılıyor.** 2016 yılı verilerine göre, Türkiye’de 5 milyon Linkedin hesabı var.*** İstatistiklere baktığımızda Türkiye içerik pazarlama için oldukça uygun. Facebook ise sosyal medya ağları içerisinde hem kullanıcı sayısı açısından hem de reklam bütçesi açısından oldukça etkili bir kanal. Elbette bir sosyal medya ağının kullanıcı sayısının yüksek olması en etkili tanıtım yolu olduğunu göstermez. Twitter’da etkili sloganlarla, Instagram’da etkili görsellerle ve Youtube’da markanızı anlatan videolarla da oldukça başarılı tanıtımlar yapmak mümkün.

Less is More

Eğer ürettiğiniz içerik hedef kitleniz tarafından yararlı ve paylaşmaya değer görülürse, kendileri gönüllü olarak tanıtımınızı ilgileneceklerini düşündükleri kitleye ulaştırırlar. Böylelikle tek bir Facebook tanıtımı ile çok daha geniş bir müşteri kitlesine ulaşmış olursunuz. Ayrıca Facebook tanıtımınızı daha çok kişiye göstermek için reklama fazladan bütçe ayırmak zorunda kalmazsınız.

Sınırları Zorlayın

Twitter daha çok mikro blog ve haber paylaşımı için kullanılıyor. Twitter’daki hedef kitle Facebook’taki kadar detaylı olmasa da erişimi yüksek. Twitter, Facebook’a göre daha hızlı bir akışa sahip. Görsel paylaşım ağı olan Instagram’da, kullanıcılar aşağıda yazdığınız paylaşımlarla çok fazla ilgilenmez. Yazı boyutları hem daha küçüktür, hem de görselin altında kalır. Yani eğer görsel kullanıcının dikkatini o anda çekemezse, okumayla çok fazla uğraşmadan tanıtımınızı geçer. Linkedin ise her sektördeki marka için uygun olamayabilir. Daha çok profesyonellerin iş hayatına dair paylaşımlarda bulunduğu Linkedin’de markanız kullanıcılara direkt hitap etmiyorsa, diğer paylaşımlar arasında kaybolur. Facebook, sınırsız paylaşım çeşitliliğine sahiptir. Görsel, video, grafik, yazı paylaşabilir, canlı yayın yapabilirsiniz. İçeriğinizi paylaşarak markanızı tanıtmak için hangi ağın daha yararlı olacağına karar vermeden önce küçük bütçeli denemeler yaparak en doğru kararı verebilirsiniz.

Hedefe Odaklanın

Sosyal medya pazarlaması hedef kitlenizi markanıza uygun bir şekilde belirleyebileceğiniz bir çok seçenek sunuyor. Cinsiyet, konum, gelir ve eğitim düzeyi, ilgi alanları, yaş gibi seçenekleri markanızın özelliklerine göre belirleyerek hedef kitlenize uygun bir bütçe ile ulaşmanız mümkün. Örneğin sadece hamile kadınlara yönelik bir ürününüz varsa içeriğinizi erkeklere, çocuklara ya da 50 yaş üstü kadınlara göstermenize gerek yoktur. Doğru hedef kitleyi belirlemek, markanız ile ilgilenecek kullanıcılara ulaşmanızı sağlar. Ürün yada hizmetiniz ile ilgilenmeyecek olanlar için ise fazladan reklam ücreti ödemenizi engeller. Facebook’a göre tanıtım ücreti daha fazla olan Linkedin’de, geniş bir kitle yerine kilit pozisyondaki kişilere ulaşarak tanıtımınızı yapabilirsiniz. Böylece erişim için ödediğiniz ücretin karşılığını alabilirsiniz. Youtube’da hazırladığınız içeriği video ile paylaştığınızda çok hızlı bir şekilde çok fazla kişiye ulaşma şansınız oldukça yüksektir. Instagram ise görsel içerikli paylaşımlarla hedef kitleye ulaşmak için liderliği elinde tutuyor.

Kaynaklar:
* TÜİK. (2017). Hanehalkı Bilişim Teknolojileri Kullanım Araştırması http://www.tuik.gov.tr/HbPrint.do?id=24862
** The Statistical Portal. (2017). Which social media do you use? https://www.statista.com/statistics/570098/distribution-of-social-media-used-turkey/
*** The Statistical Portal. (2017). LinkedIn: registered members worldwide as of 1st quarter 2016, by country (in millions) https://www.statista.com/statistics/272783/linkedins-membership-worldwide-by-country/

——————- 0 ——————-

Sosyal medya pazarlama hizmetimiz hakkında bilgi almak için lütfen aşağıdaki formu doldurun:

Bu formu bitirebilmek için tarayıcınızda JavaScript'i etkinleştirin.