Teknoloji Ürünlerinin Tanıtımında İçerik Pazarlama

Teknolojik Ürünler ve Content Marketing

Teknoloji şirketleri, doğaları gereği, ürünlerini tanıtmak için sürekli yeni yollar dener. En yenilikçi tanıtım yöntemlerinden olan içerik pazarlama, B2B teknoloji şirketlerinin %95’i tarafından tanıtım ve pazarlama amaçlı kullanılıyor [1]. İçerik pazarlamayla çok etkili tanıtımlar hazırlayabilir, içeriğinizi sadece ürününüzle ilgilenenlere kolayca ulaştırabilirsiniz. Ürününüz ne kadar fazla özelliğe sahipse içerik pazarlama o kadar avantajlıdır, ürününüzü müşteriye en etkili şekilde tanıtmanızı sağlar. Teknolojik ürünleri olan bir şirket, pazarlama stratejisine içerik pazarlamayı eklemiyorsa, potansiyelini kullanmıyor demektir.

Market Institute’ın 2017 yılındaki araştırmasına göre Amerika ve Kanada’daki,

  • – B2B teknoloji şirketlerinin %95’inden fazlası içerik pazarlama yapıyor.
  • – İçerik pazarlama yapmayanların ise %64’ü 12 ay içerisinde yapmayı planladıklarını belirtiyor.
  • – %88’i içerik pazarlamanın, potansiyel müşterilere ulaşmaya ve satışları arttırmaya yardımcı olduğunu söylüyor.
  • – Hedeflenen başarıya ulaşmada içerik pazarlamanın başarısız olduğunu düşünenlerin oranı ise sadece %1. [1]

Peki, içerik pazarlama yazılım şirketleri için neden en iyi tercih?

Öncelikle içerik pazarlamanın strateji gerektiren bir pazarlama yaklaşımı olduğunu vurgulayalım. Ürününüz ile ilgili ve doğru bilgiler aktaran iyi hazırlanmış içerik olmadan yapılan tanıtımlar, sosyal medyada paylaşımları, hedef kitleniz üzerinde beklenen etkiyi yaratamaz. Hatta üzerine düşünülmeden oluşturulan bir içerik olumsuz etki bile yaratabilir. Günümüzde tüketiciler ürün ve hizmetleri internette araştırıyor, bilgiye ulaşmaya çalışıyor. Bunu yaparken ihtiyaçlarını karşılayan, akıllarındaki soruları cevaplayan, yalan söylemeyen, özgün içeriklerle karşılaşmak istiyorlar. Satın almadan önce, ürünün ya da hizmetin ihtiyaçlarını karşılayacağından emin olmak istiyorlar.

Örneğin seyahat acentası olan bir arkadaşım, iş yeri için ihtiyacı olan yazılımı sürekli kendisine mailler atıp telefonla onu arayan bir firmadan almak yerine internet üzerinden araştırma yaparak satın aldığını söyledi. İzinsiz gönderilen maillerin hiçbirini okumadığını, tanımadığı kişilerden gelen aramaları cevaplamadığını söyledi. İnternette araştırırken rastladığı bir içerik sayesinde ulaştığı firmaya güvenmiş ve kısa bir araştırmadan sonra yazılımı satın almış. İçerik pazarlama ile insanlara güven verebilir, onları bilgilendirebilir ve satın almaya yönlendirebilirsiniz. Bir ürünün zorla tanıtılmasıyla, müşterinin kendisinin araştırıp bulması arasındaki fark zannedildiğinden çok daha büyüktür. İçerik pazarlama, siz müşterilere ulaşmadan onların size ulaşmasını sağlar. Var olan müşterilerinizin de şirketinizle ilgili düşüncelerini olumlu etkiler.

İçerik pazarlama, teknolojiden farklı beklentileri olan ve farklı bilgi düzeyine sahip olan müşterilere yönelik tanıtım yapabilmenizi sağlıyor. Teknoloji şirketleri, kurum ve kuruluşlara ya da direkt bireysel tüketiciye ayrı ayrı içerik hazırlayarak, ürünlerinin farklı yönlerini ve avantajlarını ön plana çıkarıyor, sonrasında tam da hedeflediği kişilere ulaşıyor.

[1] https://contentmarketinginstitute.com/wp-content/uploads/2017/03/2017_Technology_Research_FINAL.pdf