Google Algoritması -II- (Eskişehir)

Google Algoritması ve Eskişehir

Arama motoru için yazılan metinlerin olmazsa olmazlarından biri Eskişehir’dir. Sizin bir su tesisatçısı olarak Ümraniye’de faaliyet göstermeniz ve Eskişehir’e hiç gitmemiş olmanız fark etmez. SEO’cu eline kalemi alır almaz döktürür:

“Su Tesisatçısı Eskişehir”. Sonra yazdığını beğenmeyip düzeltir:

“Eskişehir Su Tesisatçısı”

“Neden Eskişehir?” diye soran olursa hemen söyleyeyim: Bilmiyorum. Benim tek bildiğim arama motoruna yönelik bir sayfa hazırlıyorsanız illerden Eskişehir, ilçelerden de Bağcılar olmazsa olmaz. Hizmet verdiğiniz vermediğiniz her yeri yazıp sıralamanın mantığı nedir bilemiyorum ancak bu tür bir işe girdiğinizde telefonlarınızın daha çok çalacağını tahmin edebiliyorum:

– Alo, merhaba. Benim banyodaki musluğum bozuldu da.

– Merhaba, tabii efendim servis ayarlayalım size.

– Harika, kaçta gelirsiniz?

– Nerede oturuyordunuz efendim?

– Odunpazarı, Eskişehir.

– Biz İstanbul Ümraniye’deyiz. Kendi bölgemizde hizmet verebiliyoruz.

– Bir yanlışlık olmasın, sizin sayfanızda her yer var ama Ümraniye yok.

– Uzman arkadaş öyle ayarladı bizim web sayfamızı.

– Uzman arkadaşınızın telefon numarasını alabilir miyim?

– ?????????????

Ben bu yöntemin bu şekilde yayıldığını düşünüyorum. Hizmetiniz hangi konuda olursa olsun fark etmez Kadıköy, Esentepe, Çankaya, Alsancak diye sıralayacaksınız. Ama elbette hepsinin bir sırası var. Araba lastiği de satsanız, pizza da satsanız Bağcılar’ı, Eskişehir’i başa yazacaksınız. Esenyurt da SEO’nun yükselen merkezlerinden birisi. Yeşilköy çok fazla bir iş getirmez ama eğer bir kere getirirse oradan gelecek işle uzun süre aç kalmazsınız. Şile ile Kilyos yazın biraz hareketlenir ama kış zamanı buralarda büyük bir hareket olmaz. Dragos ile Florya kağnıda üçüncü tekerlek gibi hoş görünür ama ciroya bir katkı sağlamaz.

Ben eski kafalı biri olarak web sitesinin dilinin ne kadar yalın, açık ve doğru olursa o kadar iyi olduğunu düşünenlerdenim. Fazladan ekleyeceğiniz bir sözcüğün eğer anlatıma herhangi bir katkısı yoksa, sırf arama motorları için eklenmesini doğru bulmuyorum. Aynı şekilde bir sözcüğün alternatiflerini kullanmak web sitesinin dilini bozacaksa onu hiç kullanmamak daha iyi. Eğer bu sözcükleri mutlaka kullanmak istiyorsak bunu belki farklı bir yazıda yapmak uygun olabilir.

Arama motorları arama yapan kişilerin memnuniyetine odaklanıyorsa çalışanları, hizmet alanları, çalışma bölgeleri doğru olan işletmelerin web sitelerini öne çıkaracaktır. Herhalde kimse yalan yanlış bilgilerle dolu, yazım hataları içeren bir web sitesini ziyaret etmek istemez. Artık lütfen Eskişehir ve Bağcılar’ı yalnızca orada faaliyet gösteren işletmelere bırakalım ki arayanlar ilk atışta aradıkları yeri bulabilsinler.

Google algoritmasının kötüye kullanılması ile örnekleri sürdüreceğim.

Diğer Yazılar
Google Algoritması -I- (Art Niyet)
Google Algoritması -III- (Hem izlerim, hem söverim)

Burak Kaya hakkında 23 makale